DOSYA NO ARA

Dosya No
İhale Türü
ara

HABERLER

SON EKLENEN İCRA İHALELERİ

Tarih
İhale Türü
 
ara
icra ihale rehberi
icradan önce kendin sat

Ağaoğlu İnşaat a ait Bakırköy 46 projesinin yapıldığı arsanın bir bölümü icradan satışa konuldu.

Ağaoğlu İnşaat a ait Bakırköy 46 projesinin yapıldığı arsanın bir bölümü icradan satışa konuldu.
-

Ağaoğlu İnşaat’a ait ‘Bakırköy 46’ projesinin yapıldığı arsanın bir bölümü icradan satışa konuldu. Ağaoğlu’nun kat karşılığı anlaştığı arsa sahibi, 500 bin liralık borcunu ödeyemeyince, alacaklı bir firma 49 milyon lira değerindeki payı icradan satışa çıkardı. Ağaoğlu İnşaat’tan ise “Bizim ile ilgili bir sorun yok; gerekirse borcu biz kapatırız” açıklaması yapıldı.

 

 

 

Bölge İdare Mahkemesi tarafından geçtiğimiz yıl durdurma kararı verilen Bakırköy 46 projesinin icralık olan arsa payı ile ilgili süreç şöyle gelişti:

 

Toplam 45 bin 225 metrekare alan üzerinde yapılması planlanan projede arsanın bir bölümü Türkiye’nin en eski fabrikalarından Dora Plastik Fabrikası A.Ş.’ye aitti. Ağaoğlu’na ait Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş, diğer arsa sahipleri ile birlikte Dora Plastik ile de kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzaladı.

 

BORÇ 500 BİN TL 
Ancak, mali sıkıntıda olan Dora Plastik’in, Aykan Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne 500 bin TL’lik borcu bulunuyordu. Söz konusu ödeme yapılamayınca Dora Plastik’e ait  arsa icralık oldu. Bilirkişilerin hazırladığı ilk rapora göre Dora Plastik’e ait arsanın değeri 32 milyon TL olarak belirlendi. Ancak, Akdeniz İnşaat tarafı kıymet takdirine itiraz etti. Mahkemenin talebi sonrası hazırlanan ikinci  raporda ise arsanın değeri bu kez 49 milyon 346 bin TL olarak belirlendi. 45 dönüm 225 metrekarelik alanın toplam değeri ise 409 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

 

DEĞERİNİN YARISI ÜZERİNDEN
Taraflar arasındaki görüşmelerde de sorun çözülemeyince arsanın satışı için karar çıkarıldı. Bakırköy 18. İcra Dairesi satış için gün belirledi. İcraburada.com sitesinde yer alan satış şartnamesine göre söz konusu arsanın satışı için ilk ihale günü 3 Şubat 2015. İlk ihalede alıcı çıkmaması durumunda ihale 5 Mart günü yenilenecek. İcradan satışlar, belirlenen değerin yüzde 50’si ile satışa konuluyor. Bir başka ifade ile söz konusu arsa da 25 milyon TL’ye yakın bir değer ile satışa konulacak. Alan taraf, yüzde 18 de KDV ödemesi yapması gerekiyor.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje alanı, İstanbul'un en değerli bölgelerinden biri olarak gösteriliyor.


'ESKİ SÖZLEŞME HÜKÜMSÜZ KALIR'
Arsanın icradan satışını isteyen alacaklı tarafın Avukatı Özgür Düzgün, arsayı alan kişi veya şirketin, Akdeniz İnşaat’ın yeni muhatabı olacağını söyledi. Av. Düzgün’e göre, bu durumda Dora Plastik ile yapılan sözleşme hükümsüz kalacak, arsayı alan taraf ile Akdeniz İnşaat’ın yeni bir sözleşme yapması gerekeceğini ifade etti. Av. Düzgün, değerli bir yerde bulunan arsa ile ilgilenen çok sayıda şirketin olduğunu öne sürerek “İhaleye, herhangi bir kişi ve firma katılabileceği gibi Akdeniz İnşaat da katılabilir. Onlar için belki de böylesi daha avantajlı bir durum olur” dedi.

 

‘BİZİM İÇİN SORUN YOK’
İcra ihalesi ile ilgili Hürriyet Dünyası'nı kısa bir açıklama yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı, konunun kendileri için sorun olmadığını, icraya konu borcun önemli bir tutar olmadığına işaret etti. Hasan Rahvalı, borçlu firmanın ödeyememesi durumunda söz konusu tutarı kendilerinin ödeyip dosyayı kapatabileceklerini ifade etti.
Yorum Yap
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz