DOSYA NO ARA

Dosya No
İhale Türü
ara

HABERLER

SON EKLENEN İCRA İHALELERİ

Tarih
İhale Türü
 
ara
icra ihale rehberi
icradan önce kendin sat

Bir aracın çenç (change) yapıldığını nasıl anlarım?

Bir aracın çenç (change) yapıldığını nasıl anlarım?
Oto pazarından araç alırken dikkat edilmesi gerekenler.

 

 

 

 

Bir aracın çenç (change) yapıldığını nasıl anlarım?

 

 


 
Aracın künyesinde tip, onay numarası, şasi numarası, aracın brüt toplam ağırlığı, ön ve arka dingil kapasiteleri gibi bilgiler bulunmaktadır. Aracın künyesini oluşturan temel bilgilerden biri hiç şüphesiz şasi numarasıdır. Bu kısa bilgiden sonra change nedir? Nasıl yapılır? Konuları üzerinde duralım. “Çenç”ifadesinin orijinal İngilizcesi “change”dir. Change, bir şeyi değiştirmek olarak Türkçeye çevrilebilir. Otomobillerde change kavramı şasi ve motor numarasının değişik yöntemlerle değiştirilmesi olayıdır. Öncelikle şasi numarasının değiştirilme yöntemleri hakkında biraz bilgi sunalım. İzlenen yöntemlerden biri ağır hasarlı ve sigorta şirketleri tarafından pert edilmiş araçlar art niyetli kişiler tarafından satın alınıp, ağır hasarlı olarak alınan bu araçların özelliklerine uygun başka bir araç çalmak suretiyle. Çalmış oldukları aracın şasi numaralarını taşlama ve zımparalama yöntemi ile kazıdıktan sonra ağır hasarlı olarak satın almış oldukları aracın şasi numarasını çalıntı araca numaratör ile vurarak veya enjeksiyon iğnesi ile vurmak sureti ile change gerçekleştirilir. Bir başka yöntem ise aracın şasi numarasını değiştirmek sureti ile veya hasarlı aracın şasi numarasının bulunduğu bölgenin kesilerek çıkarılıp aynı bölgeye çalıntı aracın şasi numarasının kaynakla monte edilmek sureti ile yapılması. Bir diğer change yöntemi de çalıntı otonun şasi numarasının bulunduğu kulenin yerinden sökülerek alınıp ağır hasarlı aracın şasi numarasının bulunduğu kulenin bu bölgeye monte edilmesi sureti ile şasi numarası değiştirilir.

 

Peki change yapılmış bir araç nasıl tespit edilebilir? Yukarıda belirtilen yöntemler ile “change”yapılan araçların tescil işlemleri yapılabildiğinden herhangi bir ihbar olmadığı sürece araçların tespiti uzman kişiler tarafından veya bu suçlardan dolayı emniyet görevlileri tarafından yakalanan kişilerin itirafları ile tespit edilebilir. Diğer tespit yöntemleri ise; aracı satın alan kişilerin ücreti karşılığında il merkezlerinde bulunan Makine Mühendisleri Odasına, otomotiv eğitimi yapan üniversitelerden hazırlanacak bilirkişilik ekibine, change yöntemine bağlı olarak tecrübeli araç ekspertizleri ya da change maruz bırakılmış araçların satış sonrası hizmetler müdürlüğündeki tecrübeli elemanlara yaptırılabilir. Şu önemli notla bitirelim. Change amacıyla ülkemizde pek çok otomobil, işi meslek edinmiş organize suç örgütleri tarafından çalınmaktadır.

 Meliha d.
30-01-2015 00:15
Fiyatlar uygun gercekten
icraburada.com
31-01-2015 13:15
Merhaba Meliha d. , değerli görüşleriniz için teşekkür eder, kazançlı günler dileriz.
Sitem
28-05-2015 10:57
Arac almak istiyorum
icraburada.com
01-06-2015 16:08
Merhaba Sitem . , konuyla ilgili olarak 0212 963 1 123 numaralı Çağrı Merkezi - Müşteri Hizmetlerimizi arayabilir, taleplerinizi iletebilirsiniz. Bilginize rica ederiz.
Mehmet T.
16-11-2015 19:46
Fiyatlar çokk iyi
icraburada.com
23-11-2015 11:46
Merhaba Mehmet T. , çok doğru! Açıkça gözüken kazanç söz konusu. Çünkü bütün her şey piyasa fiyatının yarısından satışa çıkarılıyor. Bilginize rica ederiz.
serkan o.
30-08-2016 13:16
fiyatlar makul geliyor bana anca teminat parası çok yüksek bankaya yatırıyoruz nekadar güvenebiliriz
icraburada.com
14-02-2017 16:59
Serkan bey merhabalar, Teminat ödemelerinin birçok yöntemi bulunmakta. Dilerseniz çalıştığınız bankadan gireceğiniz ihale ile ilgili teminat mektubu alabilirsiniz. İcra müdürlüklerinin banka hesaplarına yatırabilirsiniz. İhale anında icra müdürüne verip, ihale bitiminde anında geri alabilirsiniz. Detaylı bilgi için 444 9 230 çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz