DOSYA NO ARA

Dosya No
İhale Türü
ara

HABERLER

SON EKLENEN İCRA İHALELERİ

Tarih
İhale Türü
 
ara
icra ihale rehberi
icradan önce kendin sat

Trafik Sigortasında Yeni Dönem. İyi Şöförler Daha Az Prim Ödeyecek!

Trafik Sigortasında Yeni Dönem. İyi Şöförler Daha Az Prim Ödeyecek!
1 ocak 2014 itibari ile trafik sigortasında yarı serbest uygulamdan tam serbest uygulmaya geçildi.

Trafik sigortasında yarı serbest uygulamadan, tam serbest uygulamaya geçildi. Sigorta firmaları kaskoda olduğu gibi müşterilerine istekleri oranda prim uygulayabilecek. Bu uygulamaya geçişteki asıl amaç; İyi sürücü ile kötü sürücünün aynı primi ödemesini önlemek, iyi sürücüyü ödüllendirirken, kötü sürücüyü bir nevi cezalandırmak.

TAM SERBEST UYGULAMAYA GEÇİLDİ

2014 yılına kadar trafik sigortasında yarı serbest uygulama yürülükteydi. 1 Ocak'tan itibaren ise tam serbest uygulamaya geçildi.  Hazine'nin trafik sigortaları üzerindeki kontrolü sadece tarifede teminatları belirlemekle sınırlandırıldı. Prim kontrolü tamamen Sigorta şirketlerinin kontrolünde olup, istedikleri  müşterilerine istedikleri fiyatı belirleyebilecekler. Bu uygulamada ki temel beklenti; iyi sürücülerin indirimler ile ödülendirilmesini sağlamak, kötü sürücülere de  prim artışı ile birlikte trafikte daha kontrollü olmalarını sağlamak,caydırıcı rol almak. Nitekim yeni uygulama ile  dikkatli sürücülere, sigorta firmaları sınırsız oranda indirim yapabilecek. Eski uygulama da ise iyi sürücüler sadece %20  indirim alabiliyordu.

Dikkatsiz ve kötü sürücülerde ise sigorta şirketleri %60’a kadar prim zammı uygulayabilliyorken, tam serbest uygulama  ile  birlikte  %300-%400’e kadar prim zammı yapabilecekler.

 

 

HAZİNE'NİN TRAFİK SİGORTASI ÜZERİNDEKİ YETKİLERİ SINIRLANDIRILDI

Bu uygulama ile birlikte hazinenin trafik sigortaları üzerindeki etkisi azaltıldı. Bu uygulamaya göre  Hazine müsteşarlığı ; haksız rekabetin söz konusu olduğu durumlarda, sigorta firmasının; sigorta yapmaya kaçındığı durumlarda  müdahil olabilecek. Ayrıca sigorta şirketinin mali durumunda  sorun olduğunda da müdahil olabilecek

Yeni uygulamaya göre Hazine Müsteşarlığı sadece, sigorta şirketinin mali durumunda sorun olduğunda, haksız rekabete yol açıldığında ya da şirketlerin sigorta yapmaktan kaçındığı durumlarda sisteme müdahalede bulunacak.

 

 

 

 

 
Yorum Yap
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz